Hawaii

Tichomořské tropické ostrovy, které jsou rájem pro všechny, kteří na nich žijí nebo mají to štěstí je navštívit. Jejich rozmanitost, nekonečná škála zelené barvy v kontrastu s měsíční lávovou krajinou, překrásné květy, svěží ovoce a úžasně pohodoví lidí z nich opravdu tvoří ráj na zemi. Já měla tu možnost na nich se svým přítelem prožít nádherné 3 měsíce a ochutnat trochu té atmosféry, která vás jakoby odtrhne od reality a přenese vás do jiné dimenze. Nachází se zde unikátní mix tradic původních Polynésanů s moderními resorty pro rodinné dovolené pevninských Američanů, a i přes to dokážou žít ve vzájemné synergii. 

Nejvíce se mi do paměti zaryly překrásně zlaté západy slunce, na které jsem se každý večer těšila a které byly každý den jinak barevné. 

Základní info: 

Hlavní město: Honolulu
Státní zřízení a územní uspořádání: 50. federální stát USA v čele s guvernérem
                   Přezdívka: Aloha state
                   Soustroví 95 korálových a sopečných ostrovů
                   Hlavní ostrovy: O´ahu, Havaj, Maui, Kaua´i, Moloka´i, Lana´i, Ni´ihau, Koho´olawe
Rozloha: 16 760 km2 největší souostroví na světě
Počet obyvatel: 1,4 mil.
Jazyk: angličtina, havajská kreolština
Měna: americký dolar (USD) , kurz 1 USD = 22,8 Kč (k 20.7.2019)
Víza: pro pobyt do 3 měsíců není potřeba vízum, pouze je nutné vyplnit ESTA (Electronic System of Travel Authorization) elektronický systém cestovní registrace a zaplatit poplatek 14 USD (ESTA odkaz)

Pro pobyt delší než 3 měsíce jsou různé možnosti, záleží na účelu vaší cesty… pro podrobnější informace o možnostech víz mě můžete kontaktovat.

Moje tipy/top místa:

  • Který ostrov si vybrat? – každý ostrov je něčím specifický a záleží tedy, co hledáte. Ze své zkušenosti bych doporučila navštívit ostrovů několik. Zde je krátký popis těch hlavních: 
          – Oahu – hlavní ostrov, nejvíce obydlený, nejmodernější obchody, nejvíce Asiatů. I když je většina částí velmi rušná, najdou se i zde místa s krásnou přírodou, plážemi a mořem.
          – Hawai´i – největší a nejmladší ze všech ostrovů, nachází se zde nejvyšší štítová sopka světa Mauna Kea a také nejjižnější bod USA, krásné pláže s černým pískem, farmy s tropickým ovocem a nekonečná lávová pole.
          – Maui – ostrov s divokou přírodou a krásným vodopády kontrastující s měsíční krajinou vulkánu Haleakala, nejvyšší spící sopkou světa. Poklidná historická městečka jsou hojně navštěvována zaoceánskými loděmi. Nejlepší místo na pozorování velryb, které sem připlouvají z Aljašky a výchozí bod pro výlety na málo obydlené a klidné ostrovy Molokai a Lanai
          – Kauai – přezdívaný Zahradní ostrov díky své bujné tropické vegetaci. Ostrov je nejstarší a jako jediný nemá vybudovanou cestu kolem dokola. Tím důvodem je divoké pobřeží  Na Pali, které to nedovolilo. Nachází se zde také nejdeštivější místo světa hora Waialeale s úhrnem 12344mm dešťových srážek za rok. Opět se zde nachází nepřeberné množství vodopádů a divokost a nedotčenost přírody podrthuje fakt, že se zde natáčely mnohé scény z Jurského parku, seriálu MASH nebo z Dobyvatelů ztracené archy. 
  • Rozpočet, aneb jak nejvíc ušetřit – nebudeme si nic namlouvat, ale Havajské ostrovy jsou drahým místem, obzvláště pokud přijíždíte z Evropa, tak už jen cesta zabere cca 36 hodin. Proto se vyplatí zůstat zde co nejdéle. Největší položkou pro vás bude ubytování. To se dá vyřešit několika způsoby a jelikož já s přítelem cestujeme nízkonákladově, tak zde je pár tipů:
          – Kempujte – kempy jsou poměrně levné a na nádherných místech; každý ostrov má jiné podmínky pro kempování a nutné registrace a placení, proto je dobré se informovat předem
          – Spaní v autě – skvělou možností je půjčit si auto s možností sklopení zadních sedadel (např. Dodge Grand caravan) a spaní v autě, tím nejste tak úplně vázáni na kempy a můžete například na Kauai spát v jakémkoliv Beach parku. Opět je důležité se informovat předem, protože každý ostrov má jiná pravidla. 
          – Hostely – nejlevnější varianta pro backpackery; některé jsou opravdu krásné a mají super atmosféru a vybavení (šnorchly, surfy, kola…) 
          – Couchsurfing – s ním nemám osobní zkušenost, ale funguje zde také, i když není takový výběr couchsurferů, zato jsou velmi ochotní a často vám rádi ukáží ostrov a doporučí spoustu věcí (dle kamarádů a jejich zkušeností). 
          – Wwoofing/volunteering – možnost pracování na farmě, hostelu, apartmánech… jedná o super příležitost, jak žít na jednom místě a neplatit za ubytování výměnou za cca 20 hodin práce týdně. Na farmách občas máte i možnost i zdarma stravování, ale to není standardem. Takovéto příležitosti se dají nalézt na internetu nebo i vy sami je můžete nalézt  - více v článku Jak si dovolit žít na Hawaii 3 měsíce anebo náš krásný domov v Lahaina

Ceny v restauracích se pohybují od fastfoodu kolem $7 - $13, přes restaurace $15 - $50, záleží jen na vás, co si  dopřejete. Nezapomeňte, že v USA se dává minimum 10% dýško, pokud jste byli spokojeni. 

Proto nejlevnější variantou je si vařit. Za 10denní nákup jsme v průměru zaplatili 150 USD pro dva. Nezapomeňte, že všechny ceny jsou uvedeny BEZ daně, ta se vám přičte až u pokladny. 

  • Wifi a SIM karta – wifi je všude na hostelech, hotelech, ve většině kaváren a restaurací; pokud zde budete 3 týdny a více, tak už se vyplatí si koupit sim kartu u jednoho z místních operátorů, podmínky se dají zjistit na jejich stránkách online nebo přímo v obchodech, co je nejlepší. Já konkrétně využila nabídku online operátora Mint, který nabízí neomezené volání, 3GB za $15 na měsíc – celkově je akce na 3 měsíce, takže záleží, jak dlouho zde budete pobývat. Další možností jsou jednorázové sim karty, které koupíte například ve Walmartu. 
  • Nejlepší roční období pro návštěvu – osobně bych doporučila pro návštěvu březen. I když Hawaii leží v tropické oblasti, tak zimy jsou tu hodně deštivé a teploty kolem 15 – 20 stupňů vám moc nezahřejí, od března se začíná oteplovat a období velryb je v plném proudu naopak turistů je zatím míně. S blížícím se létem stoupá počet návštěvníků a teploty. Podnebí je teplé a hodně vlhké. Všechny ostrovy mají díky své geografii deštivou a suchou stranu, takže pokud budete vybírat ubytování, tak je dobré se podívat, jestli vám tam nebude moc pršet (často prší každou noc).
  • Mobilní aplikace – doporučila bych jednu na půjčování aut přímo od majitelů, většinou vyjde o poznání levněji než z klasických autopůjčoven na letišti, ale některé vozy jsou samozřejmě v horší kvalitě. 
    Turo – aplikace pro půjčování aut

Doprava

  • Příjezd: nejčastěji letadlem, kde před nástupem na palubu projdete imigračním a dostanete turistická víza do pasu. Musíte mít ESTA (elektronická registrace); další možností je dopravit se sem výletní lodí. 
  • Veřejná doprava: z letiště se dostanete autobusem nebo službou Uber. 
  • Autobusová doprava je na každém ostrově jiná a cena za lístek se pohybuje od 2 USD. 
  • Letecká doprava: praktický jediný způsob, jak se dopravit mezi ostrovy a z pevniny. Záleží na čase, kdy letíte, cena se pohybuje od 30 USD za let až po 200 USD. Vybírat si můžete mezi Hawaian airlines a Mokulele airlines. Jediná lodní doprava existuje z Maui na ostrovy Molokai a Lanai; trajekt stojí cca $60 jednosměrně. 
  • Auto: Pronájem auta na den stojí 40 – 100 USD, záleží zda si vyberete autopůjčovnu nebo službu Turo. My osobně byli na ostrovech 3 měsíce a auto si půjčovali na jednotlivé výlety, vždy se doplnilo dalšími lidmi z hostelu a cena se rozpočítala, takže to vyšlo celkem levně.  

Další možností je stopování, ale to jsme tam moc lidí takto cestovat nepotkali. 

POZN: většinu informací o veřejné dopravě, půjčovnách a jak se kam dostat najdete na internetu.  

Ubytování

Ja jsem již zmiňovala, Havajské ostrovy jsou všeobecně drahé a ubytování je asi největší položka, ale jsou způsoby, jak ušetřit. Pozor – je dobré rezervovat s dostatečným předstihem několika týdnů, obzvlášť v hlavní sezóně od června do října. 

Nízkorozpočtové: nejlevnější jsou opět hostely, kterých ale po ostrovech není mnoho a většinou jsou jen na pár místech. Ceny se pohybují od 45USD/noc až třeba 100 dolarů. 

My jsme zde trávili delší dobu, proto jsme pomáhali a bydleli zadarmo – více v článku Jak si dovolit žít na Hawaii 3 měsíce anebo náš krásný domov v Lahaina.

Možností je si půjčit auto a spát v něm, což vám ušetří také dost peněz. 

Kempování je další z variant, které jsou pořád dostupné. Na každém ostrově jsou podmínky pro kempování jiné, proto je dobré to pohledat na internetu nebo mi napsat zprávu. 

Střední rozpočet: Na Hawaii je celkem dobrý výběr ubytování Airbnb. Některé levnější resorty nabízejí týdenní akce. Cena se pohybuje od 100 USD/noc. 

Ostatní možnosti ubytování: celá škála hotelů a různých resortů, apartmánů a luxusních hotelů a možností pronajmutí si celých domů. Cena se pohybuje většinou od $200/noc. 

Jídlo

Národní havajské jídlo je poké, které můžete ochutnat v několika variantách. Základ tvoří syrová ryba například v sójové marinádě a salát. Dále zde najdete směs kuchyní stejně jako je různorodé obyvatelstvo tedy od japonského sushi, přes evropské kuchyně až samozřejmě po tu americkou. Ceny v restauracích se pohybují od $15 výše, ve fastfoodech se najíte už za $8 a nejlevnější je si vařit, pokud máte možnost.

TIP: kdybyste tu plánovali strávit nějakou delší dobu, tak se vyplatí nakupovat v Costco (něco jako naše Makro). Ano i zde potřebujete kartičku, ale určitě si po nějaké době najdete nové známé a někdo z nich kartičku mít bude 😊 nebo pokud cestujete z Kanady, tak si založte členství tam a bude vám platit v Costco obchodech po celém světě.

Dále o Hawaii

Big Island

Největší z Hawaiiských ostrovů a zároveň nejmladší. Nachází se zde sopka Mauna Kea, která je nejvyšší horou na světě - ano správně, není to Mt. Everest :) více se dočtete v článku.

Living Aloha/žití Aloha a něco málo z havajské kultury a historie

Kdo jsou Hawaiičané, co jsou jejich zvyky a co všechno do naší kultury přinesli? Co znamená ve skutečnosti ALOHA? není to totiž jen obyčejný pozdrav...

Kauai, tropický ráj

Kauai je přezdívaný Zahradní ostrov pro svoji bujnou a stále zelenou vegetaci. Najdete zde nepřeberné množství vodopádů, tropických rostlin a můžete se kochat úchvatnými výhledy na překrásné pobřeží Na Pali Coast.

Oahu plné kontrastů

Hlavní ostrov Hawaiiského souostroví, který svou rozmanitostí učaruje každému. Hlavní město Honolulu je centrem všeho dění a naopak západní pobřeží je klidnou oázou pro relax a koupání a severní zase pro milovníky surfování a dobrého jídla. Pak je tu také Pearl Harbour, který psal historii 2. světové války.

Tajuplná cesta Road to Hana a její skryté zastávky

Road to Hana je část silnice na Maui, která je tak speciální, že zde můžete strávit několik dní a vždy objevíte ještě nějaké místo, které byste chtěli příště navštívit. Desítky mostů, serpentýn, vodopádů, lagun, bambusových lesů, barevných pláží a ještě mnohem víc...

Maui a jeho nejkrásnější místa

Oblíbený ostrov pro trávení dovolené s mnoha aktivitami jako je pozorování západu slunce ze sopky, šnorchlování, surfování, potápění, pozorovnání velryb, kuturní akce...a samozřejmě proslulá Road to Hana.

Jak si dovolit žít 3 měsíce na Hawaii

Ano, opravdu to je možné žít nějaký čas na Hawaii a ani nemusíte mít na účtu statisíce. Jak jsme si to mohli dovolit? to vše a mnohem více se dozvíte v článku :) bylo to fakt nezapomenutelné!