Oahu plné kontrastů

Oahu plné kontrastů
Hlavním ostrovem Havajského souostroví je Oahu, kde se nachází i hlavní město Honolulu. Ostrov je nejvíce obydlen, je nejmodernější a nejpopulárnější.

Hlavní město Honolulu s Waikiki beach
Honolulu bylo založeno roku 1816 a hlavním městem tehdy Havajského království se stalo 1845. V domorodém jazyce Honolulu znamená chráněná zátoka. Žijí zde převážně Američani asijského původu konkrétně japonského, filipínského nebo čínského, což vzhledem k historii Havaje je celkem logické.
Nacházejí se zde luxusní hotely, rezidence i okázalé vily. Město je centrem kulturního i sportovního dění a na své si zde přijdou zejména milovníci nočního života. Pokud máte dostatek peněz, tak si zde strávený čas můžete opravdu do syta užít, na výběr máte z různých organizovaných výletů, potápění, romantických večeří, představení hula hula atd. Aktivit je zde hodně a bohužel člověk ani většinu nestihne.




Jaké je nejpopulárnější místo Honolulu? Za mě to je pláž Waikiki, která se nachází přímo v centru, lemovaná je řadou luxusních hotelů, ale i tak má své kouzlo, hlavně při západu slunce. Většina návštěvníků vyrazí navečer na procházku na promenádu právě kolem Waikiki, přes den zde plno lidí surfuje a užívá si koupání. My jsme bydleli v jednom velkém hostelu hned za hlavní třídou, takže ideální výchozí bod. Ubytování je dobré vybírat i dle možnosti parkování, kterých není jako v každém centru měst dosti. My jsme si zde udělali radost a půjčili si na pár dní žlutého cabrio mustanga a užívali si krásného počasí a prostředí.
Místa v okolí Honolulu
V hlavním městě jsme strávili 3 dny a podnikali výlety do blízkého okolí. Ostrov je poměrně malý, proto se za jeden den dá zvládnout poměrně hodně.
Určitě jedno z míst, které byste neměli vynechat je Diamond Head, což je kráter tyčící se hned na pobřeží s nádherným výhledem právě na Waikiki a centrum Honolulu. Do kráteru o průměru 1,2km můžete vjet autem skrz tunel a podniknout výšlap na jeho hranu. Místo bylo dříve využíváno armádou, ale od roku 1968 je oblast chráněným územím.





Dalším místem, které jsme navštívili bylo Hanauma Bay Nature Preserve, kde je nádherné koupání a šnorchlování. Bohužel místo je hodně populární a je zde omezený počet lidí, kteří sem můžou. Protože celá zátoka je chráněné území, tak musíte projít instruktážním videem, které vám dá základní instrukce, jak se zde potápět a chovat, protože jsou zde i nebezpečné proudy, které vám můžou vtáhnout na moře. My jsme sem zavítali ke konci dne, tak to bylo v pohodě, ale bohužel vás kolem půl šesté vyženou pryč a pláž uzavřou.

Doporučuji si projet silnici číslo 72, která vede podél pobřeží a jsou zde nádherné výhledy. Po ní dojedete do města Kailua, kde můžete podniknout krátký, ale výživný výšlap Pillbox Hike. Odtud je krásný výhled na dva malé ostrovy a azurové barvy pobřežních vod.


Pro mě asi jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších míst na Havaji je Ho´omaluhia Botanical Garden. Místo je krásné i za špatného počasí jako jsme to měli my, ale i tak bylo nádherné, alespoň tam bylo méně lidí. Jeli jsme tam až na odpoledne asi půl hodiny před zavírací dobou. Hned u vjezdu vás uvítá panorama jako z Jurského parku – typicky vertikálně zvlněné kopce porostlé vegetací a vy pod nimi. Bohužel se zde nesmí stavět, proto foťte a natáčejte za jízdy. Nechte si odstup od aut před vámi, ať snímek nic nekazí 😊 Celá botanická zahrada je krásná a lemuje úpatí tohoto pohoří, lze zastavit na jiných místech po cestě a vyfotit se. Bohužel nám nepřálo počasí, které je zde nevyzpytatelné, protože kopce často přitahují mraky a déšť.




Podobných kopců je v této oblasti vícero a lze na ně podniknout i výšlap, ale my bohužel neměli dost času čekat na lepší počasí a za deště nemělo cenu hikovat na výhledy.
Populární, ale zakázaný je Stairway to Heaven neboli Haiku Stairs. Jedná se o téměř 4000 schodů vedoucí na vrchol hřebene, které byly postaveny americkou armádou. Nyní je schodiště uzavřeno pod hrozbou pokuty, ale na internetu se dočtete, jak zábrany překonat a výstup podniknout.
Zpět do Honolulu se můžete vrátit po silnici H3 a projet tunelem pod jedním z pohoří.
Pearl Harbor
Myslím, že většina lidí, když se řekne Havaj a Honolulu si dříve či později vybaví nálet Japonců na Pearl Harbor za 2. světové války. V zátoce je vybudovaný velkolepý památník a muzeum, které stojí za to navštívit. Vstup je zdarma, ale pokud si chcete prohlídnout třeba ponorku nebo nějakou bitevní loď, tak je nutné si koupit lístek. Američané nechali loď Arizona, která byla potopena Japonci, na svém místě na dně moře a nad jejími vystupujícími komíny z vody, vystavěli bílý elegantní památník všem obětem nečekaného náletu. Událost je stala v prosinci roku 1941, ale stále vás zamrazí, když tam stojíte a koukáte se na dobové fotografie, které vám tu zkázu v ráji přibližují.




Isreal Kamakawiwo´ole neboli IZ
Dle mého názoru asi jeden z nejpopulárnějších Havajských rodáků, které v Čechách známe. Jeho písnička Somewhere over the Rainbow je i v současnosti velmi oblíbená a stále hraná v rádiích, i když je autor už od roku 1997 po smrti. Iz byl velmi populární i ve své zemi, byl polynéského původu a hrál na ukulele. Tento hudební nástroj je na Havaji velmi oblíbený. Bohužel zpěvák zemřel velmi mladý ve věku 38 let na morbidní obezitu, ale i tak ovlivnil mnohé generace po celém světě. Jeho pohřbu v tradičním havajském stylu, který se konal na pláži Makua Beach, se zúčastnilo přes 10 tisíc lidí, jak můžete vidět v klipu k jeho nejznámější písni Somewhere Over the Rainbow.





Jelikož to je s Martinem jedna z našich oblíbených písní, tak jsme se vydali tuto pláž objevit, a tím i prozkoumat další část ostrova. Nachází se téměř na konci silnice č. 93 na východní části ostrova. Cesta zde končí Ka´ena Point State Parkem, kam si lze udělat pěší procházku podél pobřeží. Oproti rušnému a přelidněnému Honolulu je to opravdu vítaná změna. Celá oblast je klidná a turistů je zde málo. Nacházejí se zde krásné pláže a sem tam nějaký resort. Sama Makua Beach je krásný, rozlehlý pruh písku a písčitým dnem a průzračnou vodou. Když budete mít štěstí, tak jsem rádi připlouvají delfíní. My jsme bohužel žádné neviděli, ale kamarádi s nimi mají nádherné fotky.





North Shore, severní pobřeží
Na severní pobřeží určitě doporučuji se podívat už kvůli cestě tam. Vyjedete alespoň z velmi obydlené oblasti, projedete ostrovem napříč, a i po cestě je několik možností, jak strávit čas. Asi v půlce cesty je populární zastávka v Dole Plantation. Tuto plantáž a značku nejspíš znáte i z Čech, protože k nám dováží ananasy, ale pěstují i banány a mnoho dalších druhů tropického ovoce. Je zde velké centrum, kde se můžete občerstvit, dát si dobroty z jejich plantáže nebo si zaplatit prohlídku, kde vám poví mnoho zajímavostí o zdejších plodinách a historii plantážnictví.



Když přejedete ostrov, tak prvním městečkem, které vás uvítá je Haleiwa. Většina míst je zde velmi klidných a žijí si svým vlastním pozvolným tempem života, jež je tak rozdílný od protější části ostrova kolem Honolulu. Tato část však ožívá v zimních měsících, kdy jsem jezdí hlavně surfaři, a právě zde jsou ideální podmínky na sjíždění vln. Konají se tu také různé místní i mezinárodní soutěže a všichni si tu užívají pohodovou atmosféru kolem tohoto národního havajského sportu. Nejoblíbenější pláží surfařů je bezesporu Banzai Pipeline. Ale můžete si vybrat, která se vám líbí…míst ke koupání i šnorchlování je tu dost.
Hodně mě zde bavily food trucky, kterých je tu velké množství, jak v Haleiwa tak po celé cestě, a můžete si vybrat z rozmanité nabídky jídel…jsou tu thajské speciality, klasická Amerika – hamburgery s hranolkama, palačinky, vegetariánská jídla, mexické speciality, krevety atd. Určitě bych doporučila ochutnat açai bowl. Jedná o druh palmy acai, která je bohatá na antioxidanty, různé vitamíny a fytonutrienty. Misky jsou osvěžující, zdobené ovocem a zdravé.


Ještě jedno místo nás po cestě zaujalo, a to ve městě Laie, kde jsme náhodou z auta zahlídli obrovský chrám. Jedná se o Mormonský Laie Hawaii Temple, který je opravdu velkolepý. V informačním centru jsou velmi milí a rádi si s vámi popovídají, dokonce mají brožuru i v češtině 😊. Nás tedy na svou víru neobrátili, ale místo to je neobvyklé a zajímavé.


Poslední krátkou zastávku před návratem do Honolulu jsme udělali v Kualoa Regional Park, kde je příjemná pláž a také krásný výhled na nedaleký ostrov, místo je velmi fotogenické. Můžete si tu půjčit kajaky nebo paddle boardy a udělat si projížďku po moři.
Na více zastávek už nám bohužel nezbýval čas, i když stále by bylo co objevovat. Obzvlášť různé krátké trecky nebo výlety do přírody. I když se může zdát, že Oahu je jen samý hotel, silnice, atrakce, tak zde můžete najít krásná klidná místa plné zeleně nebo mořského života, stačí si na to dopřát jen dostatek času.
Pokud vás zajímá rozpočet výletu, tak se na mě neváhejte obrátit, ráda vám ceny přiblížím. Ale všeobecně platí, jak mám uvedeno v popisu Hawaii. Nejdražší je ubytování, pak auto, jídlo a dále záleží jaké radosti si dopřejete.
